Jak kupić używany rodzinny samochód i nie żałować?
Kupując 3-4 letnie auto z drugiej ręki można zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy. Nawet do 40% taniej niż w przypadku nowego samochodu, a taki kilkulatek wciąż będzie świetnym samochodem. Oczywiście pod warunkiem, że kupimy go mądrze i dobrze. Oto pięć prostych rzeczy, których należy unikać przy zakupie swojego następnego samochodu.
1. Pośpiech
Wiemy, jak to jest – samochód wygląda świetnie, cena jest dobra, ale nie jesteś pewna, a sprzedawca nakręca gadką, że „jest ktoś inny zainteresowany”; „zaoferuję ci specjalną cenę” i tak dalej.
Każdy lubi transakcje, ale nie rezygnuj z podstawowych kontroli – dane rejestracyjne, historia serwisowa itp. Jeśli samochód jest dla Ciebie odpowiedni, nadal nim będzie, gdy poświęcisz trochę czasu i go odpowiednio sprawdzisz. Sprawdzarki historii samochodu po numerze VIN lub bazy państwowe mogą pomóc Ci sprawdzić historię Twojego potencjalnego nowego samochodu.
2. Brak selektywności w wyborze sprzedawcy
Oczywiście, korzystanie z usług dealera, który oferuje oficjalne gwarancje i kontrole, daje więcej pewności niż firma krzak, ale istnieje wiele sposobów na zakup używanego samochodu i upewnienie się, że korzystasz z odpowiedniej opcji dla siebie jest kluczowe.
Jeśli wiesz dużo o samochodach, sprzedaż prywatna też może być dobrą opcją. Ale jeśli nie jesteś ekspertem, renomowany dealer prawdopodobnie usunie część stresu z Twoich barków.
3. Niezadawanie wystarczającej liczby pytań
Przed zawarciem umowy dowiedz się, co obejmuje cena. Czy zawiera ona sprawdzenie pojazdu, czy nadal ma gwarancję i opony zimowe?
Pamiętaj, aby sprawdzić również inne rzeczy; poproś o zobaczenie dokumentów, takich jak dokumenty rejestracyjne, szczegóły historii serwisowej i badań technicznych. Pytaj o wszystko co przyjdzie Ci do głowy i obserwuj reakcję sprzedawcy.
Włącz w sobie detektywa i zacznij się mocno zastanawiać, jeśli sprzedawca wydaje się mniej niż chętny do odpowiedzi na pytania niż na początku.
4. Płacenie ceny z ogłoszenia
Co prawda niewiele kobiet wie, jak daleko się tu posunąć, ale nie zakładaj, że musisz zapłacić cenę wywoławczą – zwłaszcza jeśli płacisz gotówką.
Pamiętaj, że to Ty masz silną pozycję – samochodów na sprzedaż są tysiące, a Ty, jako kupująca, jesteś bardzo cennym nabytkiem. Poszukaj wcześniej w internecie wskazówek dotyczących targowania się, jak również porad dotyczących oceny potencjalnych kosztów naprawy i ukrytych pułapek finansowych.
5 Nie kupuj kota w worku
Nie bez powodu istnieją jazdy próbne. To motoryzacyjny odpowiednik przebieralni, jazda próbna pozwala wypróbować potencjalny samochód, czy wszystko nadal Ci w nim pasuje. Od bardzo praktycznych „czy mogę wygodnie dosięgnąć pedałów?” i „czy widzę wystarczająco dobrze w tym samochodzie?” do raczej bardziej subiektywnych „czy dobrze się w tym czuję?”. Jazda próbna daje Ci możliwość wypróbowania, jak posiadając ten samochód będziesz się czuła na co dzień.
A jeśli nie czujesz się całkowicie OK, nie bój się odejść, ponieważ gdzieś tam będzie inny lepszy samochód, który jest odpowiedni dla Ciebie.