Jak wyczyścić zamszowe buty?

Jak wyczyścić zamszowe buty?

Czyszczenie zamszowych butów na pierwszy rzut oka wydaje się bardzo skomplikowane. W przypadku popularnych butów skórzanych lub z innych tworzyw sprawa jest jasna. Możemy zastosować pastę do butów, uprać je ręcznie, lub w pralce. Co jednak zrobić, kiedy wyczyszczenie wymagają buty zamszowe? Sprawdź nasze pomysły.

Jak wyczyścić zamszowe buty:

  1. Kup w sklepie obuwniczym specjalną pastę do czyszczenia butów zamszowych (najlepiej bezbarwną).
  2. Zamszowe obuwie możesz spróbować wyczyścić… skórką od chleba, użytą w charakterze szczoteczki. To sposób na zwalczenie niewielkich i suchych zabrudzeń. Pamiętaj o tym, aby pocierać zamsz zewnętrzną stroną pieczywa (twardą skórką).
  3. Suche plamy postaraj się zetrzeć zwyczajną gumką do ścierania – działa nawet w przypadku zanieczyszczeń powstałych z błota!
  4. Zamszowe buty możesz wyczyścić również miksturą przygotowaną z mleka i sody oczyszczonej (3/4 łyżeczki sody na niecałą szklankę mleka). Zamocz miękką szmatkę lub kawałek ręcznika papierowego w roztworze i delikatnie pocieraj plamy.

Zobacz też: Jak zamontować kinkiety?

Jak dbać o zamszowe obuwie?

Poza metodami usuwania zanieczyszczeń, warto poznać także kilka ogólnych zasad pielęgnacji butów wykonanych z zamszu.
Nigdy nie szoruj zamszowego obuwia szczotką! Ten materiał jest niezwykle delikatny (znacznie bardziej niż zwykła skóra) i łatwo go zniszczyć.
Pamiętaj o regularnym impregnowaniu butów specjalnym preparatem do impregnacji.
W czasie wyjątkowo niekorzystnych warunków pogodowych zamszowe buty lepiej zostawić w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *