Kinkiety – rodzaje, jak wybrać, jak zamontować?

Kinkiety – rodzaje, jak wybrać, jak zamontować?

Kinkiety to elementy oświetlenia, które na stałe zadomowiły się w naszych koncepcjach wystroju wnętrz. Występują zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym. Zastosowanie technologii LED pozwala oświetlać poszczególne obszary w formie punktowej, lecz takie lampy ścienne mogą także stanowić doskonały zamiennik zwyczajnych żyrandoli. Jakie są ich rodzaje i jak je montować? Sprawdźmy. 

Rodzaje kinkietów

Pierwszym ważnym czynnikiem, który decyduje o wyborze danego kinkietu, jest oczywiście ich rodzaj. Nowoczesne kinkiety, minimalistyczne kinkiety, kinkiety zewnętrzne z czujnikiem ruchu, kinkiety korytarzowe, kinkiety ścienny, do sypialni kinkiety — istnieje naprawdę całe mnóstwo lamp, które pomogą nam optymalnie oświetlić dane wnętrze. Poniżej wymienimy najpopularniejsze kinkiety dostępne na rynku.

Kinkiety w parach i grupach

Stosuje się je jako zastępstwo dla klasycznej lampy sufitowej oraz centralnego oświetlenia. W zależności od tego ile będą zawierały żarówek, mogą służyć nawet do oświetlenia dużych wnętrz jak salon, czy sypialnia. 

Kinkiety kierunkowe 

Skupiona wiązka światła umożliwia wykorzystanie żarówek o stosunkowo niewielkiej mocy. Takie kinkiety sprawdzają się jako światło do czytania, lampka nocna, która zużywa bardzo mało energii. 

Kinkiety skierowane ku górze

To praktyczne kinkiety, które zamontujemy w okolicach podłogi, aby uzyskać jej podświetlenie. Stosuje się je najczęściej w przedpokojach lub korytarzach. Kinkiety minimalistyczne o małej mocy świetnie sprawdzają się w nocy. 

Kinkiety skierowane w dół

Kinkiety dostępne w sklepach internetowych mogą służyć do oświetlania różnych przedmiotów, szczególnie jeżeli mówimy tych o kolorowych barwach. Występują w stylu glamour, stylu retro, możemy więc je zamontować po bokach lustra, czy do oświetlania innych przedmiotów. Mogą pełnić także typowo robocze funkcje (np. oświetlenie blatu kuchennego)

Mogą służyć do oświetlania przedmiotów (szczególnie te z kolorowymi diodami) lub pełnić funkcję typowo użytkowe np. nad blatami kuchennymi.

Na jakiej wysokości zamontować kinkiet? Sposób montażu kinkietów 

Na jakiej wysokości kinkiet powinien zostać zamontowany? Źródło światła jak kinkiet oświetlający ścianę, najczęściej montowany jest na wysokości 160-170 cm. Jeżeli chcemy uzyskać podświetlenie poszczególnego elementu wyposażenia, to musimy indywidualne podejść do montażu. Pod uwagę musimy wziąć również dane dotyczące wysokości pomieszczenia, oraz inne źródła światła. 

Jeżeli kinkiet ma pełnić taką rolę jak główna lampa ścienna, to warto umieścić go jak najwyżej i zamontować centralnie. Kinkiety z ruchomymi elementami sprawdzą się doskonale w stylu nowoczesnym sypialni jako lampka nocna. Kinkiety symetrycznie warto zamontować w łazience po obu stronach lustra. 

Wielu użytkowników martwi się o to, że lampy wpuszczane w sufit trudno zamontować i wymaga to szczególnych kompetencji i jest bardzo trudną kwestią. Jak się często okazuje ta czynność, jest banalnie prosta i aby ją wykonać, potrzebujemy jedynie kilku narzędzi:

  • śrubokrętu, 
  • obcęg,
  • śrub i kołków,
  • wkrętarki,
  • próbnika napięcia.

Przed samym montażem musimy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo. Musimy zatem wyłączyć wszelkie bezpieczniki i sprawdzić napięcie próbnikiem. Następnie przykładamy nasadę lampy do ściany i zaznaczamy otwory, które zaraz będziemy wywierać. 

Montaż kinkietów — wywiercenie wiertarką otworów

Wywiercone wcześniej otwory to miejsce, w którym umieszczamy kołki. Następny etap to przykręcenie podstawy kinkietu do ściany. Podłączenie kinkietu również nie stanowi dużego wyzwania. Przewody łączymy za pomocą kostki. Może posiadać 2 lub 3 otwory. Jest tam miejsce na przewód fazowy, czyli brązowy lub czarny oraz zerowy, występujący najczęściej w niebieskiej barwie. Czasami występuje także otwór na przewód ochronny o zielonożółtym kolorze. Przewody umieszczamy w odpowiednie otwory i skręcamy za pomocą śrubokręt lub zatrzasków. Po podłączeniu dokręcamy lampę do ściany, łącząc poszczególne komponenty ze sobą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *