Jak skutecznie skalować swoją aplikację internetową

Jak skutecznie skalować swoją aplikację internetową

Każdy odnoszący sukcesy właściciel produktu cyfrowego wie, że zbudowanie aplikacji internetowej to dopiero pierwszy etap podróży. Największym wyzwaniem jest zapewnienie możliwości skalowania. Oznacza to, że musisz być przygotowany na znacznie większą grupę użytkowników niż tylko grupa testowa, aby korzystać z aplikacji. W skrócie mówiąc, Twój system musi być wystarczająco wydajny, aby ją obsłużyć.

Jak to osiągniesz? Według 10Clouds rozpoczęcie skalowania aplikacji jeszcze przed rozpoczęciem rozwoju. W poniższym artykule bierzemy pod lupę najczęstsze wyzwania związane ze skalowaniem aplikacji mobilnych i opowiemy jak je przezwyciężyć.

Na czym polega skalowalność?

Skalowalność to potencjał Twojej aplikacji do radzenia sobie z rosnącą liczbą użytkowników jednocześnie wchodzących z nią w interakcję. Docelowo chcesz, aby wraz ze wzrostem ilości użytkowników, była w stanie obsłużyć coraz więcej żądań na minutę (RPM).

Wyzwania skalowalności

  • Przeciążenie serwera WWW

Wraz z rosnącą ilością klientów, serwerowi w końcu zabraknie procesora i pamięci RAM i przestanie działać. Z pomocą przychodzi skalowanie w pionie (Vertical scaling) oraz skalowanie w poziomie (horizontal scaling). Istnieje również możliwość połączenia skalowania poziomego i pionowego, w przypadku gdy aplikacja może zostać poddana obu typom skalowania.

  • Brak efektywnej dystrybucji ruchu

Gdy mamy do czynienia z wieloma serwerami, musimy się upewnić, że obciążenie między nimi jest równomiernie rozłożone. Najlepszym sposobem jest użycie load balancera, który działa jako pośrednik między klientami a serwerami. Rejestruje adresy IP serwerów i może kierować ruch od klientów do serwerów. Warto skonfigurować jednocześnie dwa lub trzy systemy równoważenia obciążenia, aby być przygotowanym na ewentualną awarię jednego z load balancerów.

  • Nieefektywne zarządzanie bazą danych

Zarządzanie bazą danych jest kluczem do efektywnego skalowania i zaczyna się od wyboru silnego silnika bazy danych. Następnie, należy zaprojektować odpowiedni schemat, który może obsłużyć Twoja aplikacja, aby móc zwiększyć liczbę transakcji na sekundę. Warto tutaj przyjrzeć się różnym opcjom, w tym DaaS – baza danych jako usługa.

  • Słaba wydajność zapytań

W przypadku milionów użytkowników pojawia się problem z ładowaniem aplikacji. Jaka jest tutaj odpowiedź? Korzystanie z pamięci podręcznej (cache). Polega to na tym, że najpierw próbujemy pobrać dane użytkownika z pamięci podręcznej – jeśli użytkownik istnieje, to nie ma potrzeby odpytywania bazy danych, a jeśli użytkownik nie istnieje, to kontynuujemy i odpytuje bazę danych.

  • Błędy kodu i brak aktualizacji

Zachowywanie czystości kodu i audyt architektury systemu to nieodłączny element dbania o skalowalność. Upewniamy się, że warstwy frontendu i backendu są oddzielone. To samo dotyczy odłączania zadań w tle od głównego systemu. Pamiętajmy też,że wszelkie błędy w architekturze Twojej aplikacji będą miały negatywny wpływ na skalowanie, więc zawsze warto robić to regularnie i dbać o aktualizację systemu..

Potrzebujesz dodatkowej pomocy dotyczącej scaling web applications? Chcesz dowiedzieć się więcej o naszej pracy w różnych frameworkach? Napisz do naszych ekspertów na adres hello@10clouds.com lub odwiedź naszą stronę internetową: www.10clouds.com

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *