Jak przygotować wartościowe CV?

Jak przygotować wartościowe CV?

Czym jest CV?

CV (Curriculum vitae) oznacza po łacinie „przebieg życia”, jest szczegółowym dokumentem zawodowym, w którym zamieszcza się informacje o swoim wykształceniu, doświadczeniu i osiągnięciach. CV może również zawierać referencje zawodowe, informacje o ukończonych kursach i zainteresowaniach związanych z wykonywanym zawodem. Niektórzy, szczególnie w krajach anglosaskich dodają swój profil osobisty, który zawiera listę umiejętności i pozytywnych cech, aby zapewnić pracodawcom pełny obraz swojej osoby.

Jak napisać dobre CV?

Pisanie CV może być stresującym zadaniem, zwłaszcza jeśli zaczynasz od zera i nie wiesz nawet, od czego zacząć.

Jedna rzecz jest pewna – nie ma uniwersalnego rozwiązania na idealne CV. Są jednak pewne ogólnie przyjęte zasady, których warto się trzymać. CV Powinno być zawsze przejrzyście sformatowane i na tyle krótkie, by rekruter mógł je szybko przejrzeć, a co najważniejsze – dostosowane do roli, o którą się ubiegasz.

Nadal nie jesteś pewien, od czego zacząć? Oto kilka podstawowych zasad, jak napisać CV:

Jakie informacje powinny znaleźć się w CV?

1. Dane osobowe

Może to zabrzmi jak oczywistość, ale zdziwiłbyś się, jak wiele osób zapomina umieścić swoje imię i nazwisko, e-mail, numer telefonu kontaktowego i adres. Aby uniknąć niezręcznych momentów, upewnij się, że są one wyraźnie przedstawione na górze Twojego CV. „Curriculum Vitae” to zbędny nagłówek – Twoje imię i nazwisko już nie.

2. Doświadczenie zawodowe

Ta sekcja powinna zawierać wszystkie Twoje istotne doświadczenia zawodowe, wymienione z najnowszym jako pierwsze. Należy podać nazwę stanowiska, nazwę organizacji, czas pracy na danym stanowisku oraz najważniejsze obowiązki.

3. Wykształcenie

Twoja edukacja i osiągnięcia powinny być wymienione tutaj, wraz z datami, rodzajem kwalifikacji i/lub stopniem, jaki osiągnąłeś – chociaż konkretne części edukacji, które umieścisz w swoim CV, będą zależały od Twojej indywidualnej sytuacji. Na przykład, jeśli masz więcej osiągnięć edukacyjnych niż doświadczenia zawodowego, dobrym pomysłem jest położenie nacisku na tę sekcję.

4. Osiągnięcia

To jest Twoja szansa, aby pokazać, jak Twoje poprzednie doświadczenia dały Ci umiejętności potrzebne do tego, abyś był odpowiednim kandydatem na stanowisko, na które aplikujesz. Wymień wszystkie swoje istotne umiejętności i osiągnięcia (popierając je przykładami) i wyjaśnij, w jaki sposób zastosujesz je w nowej roli.

5. Hobby i zainteresowania

Nie zawsze musisz umieszczać hobby i zainteresowania w swoim CV, ale wspomnienie o nich może pomóc ci wyróżnić się z tłumu – nie wspominając już o tym, że dadzą ci coś do opowiedzenia na rozmowie kwalifikacyjnej. Nie pisz w tej sekcji czegoś tylko po to, aby coś wpisać. Jeśli nie będzie to stanowiło wartości dodanej, pomiń tę sekcję.

Materiał Partnera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *