Najlepsze darmowe gry FPS (First Person Shooter) free-to-play

Najlepsze darmowe gry FPS (First Person Shooter) free-to-play

Najlepsze darmowe gry oferują graczom mnóstwo zabawy bez pobierania opłat.

Chociaż grupa gier free-to-play ma złą sławę, istnieje mnóstwo gier, które oferują dziesiątki (a nawet setki) godzin rozgrywki bez konieczności płacenia ani grosza. Jest kilka opcji na Xbox Series X i PlayStation 5, ale większość z poniższych tytułów to darmowe gry na PC. Na szczęście sporo z nich pochodzi sprzed kilku lat, więc da się je bez problemu uruchomić nawet nie posiadając gamingowego komputera.

Counter-Strike: Global Offensive (PC)

Counter-Strike: Global Offensive to tak naprawdę pierwsza porządna gra Counter-Strike. CS 1.6 i Source są świetne, ale to Global Offensive jest grą, która podbiła na serio rozgrywki online. Wszystko w CS:GO jest dopracowane, od rozgrywki po projekty map. To prawdziwa konkurencyjna strzelanka, i choć Valve sprzedawało ją za 14,99$ przez długi czas, teraz jest jedną z najlepszych gier free-to-play.

W przeciwieństwie do większości innych gier free-to-play, w CS:GO nie ma absolutnie żadnej korzyści z wydawania pieniędzy. Jeśli jesteś wystarczająco dobry, możesz rozgrywać mecze rankingowe tak często, jak tylko chcesz, zachowując równe szanse. W świecie gier free-to-play jest to nie lada wyczyn.

Destiny 2 (PC, PlayStation, Xbox)

Destiny 2 to rozległa sieciowa strzelanka z bardzo precyzyjną mechaniką broni i jednymi z najbardziej intensywnych starć w grach. Choć pierwotnie wydana za pełne 60 dolarów, Destiny 2 jest obecnie jedną z najlepszych gier free-to-play dostępnych na rynku. Co więcej, Bungie przebudowało system levelowania, gdy cena gry spadła, więc nie musisz się martwić o setki godzin nadrabiania budowania postaci.

Oprawa wizualna jest oszałamiająca, a mechanika na najwyższym światowym poziomie, ale samotne stawianie czoła światu – nawet z najlepszą bronią to karkołomne zadanie. Dlatego jest to gra, w którą najlepiej grać z przyjaciółmi, gdzie siłą napędową postępu są dzikie doświadczenia, jakich doświadczysz podczas misji. Jeśli gra w pojedynkę jest dla Ciebie lepsza, zawsze możesz szlifować mecze w trybie PvP.

Paladins: Champions of the Realm (PC, PlayStation, Xbox, Switch)

Strzelanka z bohaterami bardzo podobna do Overwatch. Dzięki czterem klasom postaci – Front Line, Damage, Flank i Support – oraz unikalnemu, opartemu na kartach systemowi, Paladins zdołało odróżnić się od popularnego FPS-a Blizzarda na tyle, by nie być postrzegane jako zwykły klon. Oparty na kartach system uzbrojenia dodaje strategicznej głębi, dając ci atuty, takie jak skrócenie czasu odnowienia broni z których wszystkie można dostosować do własnych potrzeb.

Każdy z trzech trybów gry – Siege, Onslaught i drużynowy deathmatch – działa dobrze, a mapy są zróżnicowane i interesujące. Najlepsze w Paladins jest to, że jest dostępne na wszystkich głównych platformach.

Team Fortress 2 (PC)

Gra Team Fortress 2 firmy Valve, pierwotnie zapakowana w pudełko The Orange Box w 2007 roku, odniosła natychmiastowy sukces w świecie strzelanek wieloosobowych.

Team Fortress 2 odniósł natychmiastowy sukces w świecie strzelanek wieloosobowych. Oparta na klasach strzelanka z dziewięcioma zróżnicowanymi klasami zawierała w momencie premiery mnóstwo trybów gry konkurencyjnej, w tym Capture the Flag, King of the Hill i kilka innych trybów. Mimo że gra ma już ponad dekadę i została przyćmiona przez strzelankę Overwatch, Valve nadal wspierało jej pecetową wersję w ostatnich latach.

W 2011 roku gra stała się darmowa, a teraz obsługuje zarówno rozgrywki rankingowe, jak i zwykłe mecze. Team Fortress 2 to nie tylko świetna gra do dzisiaj, ale także ważna część historii gier wideo. Możesz cieszyć się nią za darmo.

Splitgate (PC, Xbox, PlayStation)

Splitgate szybko przeskoczyło z niszowego tytułu do głównego nurtu. W rzeczywistości gra rozrosła się tak szybko, że deweloper miał problemy z uruchomieniem wystarczającej liczby serwerów, aby poradzić sobie z napływem graczy.

Splitgate jest bezsprzecznie oldschoolowy, a fani oryginalnego Halo pokochają jego „retro” mentalność. Największą nowością w grze FPS jest możliwość otwierania portali i szybkiego poruszania się po mapie. Jeśli chcesz być podstępny, możesz także używać ich do snajpienia graczy w zupełnie innych miejscach, zanim zamkniesz portal i uciekniesz w bezpieczne miejsce.

Valorant (PC)

Valorant to konkurencyjna strzelanka online, w której rozgrywasz mecze w stylu Counter-Strike. Istnieją dwie drużyny: Jedna ma za zadanie podłożyć bombę („spike”), a druga stara się ją rozbroić. Do tego Valorant dodaje jeszcze bohaterów w stylu MOBA.

Valorant łączy w sobie tak wiele elementów z innych gatunków, że tworzy coś zupełnie nowego. Gra przypomina CS:GO, ale już po kilku rundach widać, że Valorant działa na innym poziomie. Jest wciągająca, złożona i, co najlepsze, darmowa. Niestety, gra jest dostępna tylko na PC.

Planetside 2 (PC, PlayStation)

Ogromne bitwy w grze Planetside 2 sprawiają, że ogromne mapy w grze Battlefield wydają się raczej malutkie. Ten międzygalaktyczny FPS ma wyjątkowy system, w którym wszystko, co robisz, wpływa na ocenę twojej frakcji. Trzy frakcje walczą ze sobą o kontrolę nad ważnymi terytoriami i przejęcie potrzebnych zasobów. Najciekawsze w Planetside 2 jest to, że bitwy mogą trwać wiele dni, a nawet tygodni. Są one po prostu prowadzone na tak dużą skalę, że gdy się wylogujesz, inni członkowie frakcji przejmą kontrolę nad Twoimi poczynaniami. Dzięki głębokiemu systemowi personalizacji, rozbudowanemu drzewku umiejętności i szerokiej gamie scenariuszy walki, Planetside 2 jest tytułem do którego chce się wracać.