Czy warto anulować kartę kredytową po jej spłacie?

Czy warto anulować kartę kredytową po jej spłacie?

Gratulacje! W końcu spłaciłaś swoją kartę kredytową! Pracowałaś długo i ciężko, i wreszcie się udało.

Być może zastanawiasz się, co zrobić z kartą kredytową, gdy jest już spłacona. Czy zostawić ją na wszelki wypadek, czy może ją zablokować lub oddać?

Zobaczmy wady i zalety każdej z opcji.

Zalety oddania karty kredytowej

Unikanie Pokus

Powodem numer jeden, dla którego większość ludzi decyduje się na zwrot karty kredytowej, jest chęć uniknięcia pokus. Brak możliwości korzystania z karty kredytowej zmusza Cię do unikania przyszłych długów. Jeśli masz problem z wydawaniem pieniędzy lub masz spore długi, może mieć sens anulowanie karty po jej spłaceniu, aby zminimalizować pokusę wydawania pieniędzy.

Minimalizowanie opłat

Jeśli Twoja karta kredytowa pobiera opłaty, powinieneś pomyśleć o jej zamknięciu. Na przykład, wiele banków pobiera roczną opłatę za samo posiadanie karty. Jeśli nie korzystasz już z tej karty, jej zamknięcie pozwoli Ci zaoszczędzić te koszty każdego roku. Niektóre karty kredytowe pobierają nawet opłatę za nieaktywność, co oznacza, że płacisz za to, że jej nie używasz. To czysta strata pieniędzy.

Zalety posiadania karty kredytowej

Historia kredytowa 

Ciekawostką jest ta, że nawet średnia historia kredytowa, może być lepsza niż żadna. Dlatego jeśli planujesz np. kredyt hipoteczny, to posiadanie wcześniej karty i zbudowanie sobie historii może Ci pomóc otrzymać lepsze warunki kredytowe w przyszłości.

Bez względu na to, co słyszałaś, zamknięcie karty kredytowej nie usunie historii karty z raportu kredytowego, ani nie sprawi, że historia ta nie będzie brana pod uwagę przy obliczaniu Twojej późniejszej zdolności kredytowej. 

Negatywne informacje pozostają w raporcie kredytowym przez co najmniej kilka lat od daty ich pojawienia się. Pozytywne informacje mogą jednak zniknąć wcześniej. Jeśli zachowasz kartę otwartą, te pozytywne informacje (które pomagają w historii płatności i długości kredytu) pozostaną w raporcie kredytowym i pomogą Twojej ocenie punktowej.

Należy pamiętać, że stary kredyt to najlepszy kredyt. Wiek konta karty kredytowej jest również istotny, jeśli chodzi o Twoją ocenę kredytową. W teorii, im dłuższa jest Twoja historia kredytowa, tym dokładniej kredytodawcy mogą określić poziom ryzyka, jakie podejmują, udzielając Ci pożyczki lub kredytu.

Każdy ma unikalną historię kredytową. Dlatego zamknięcie starszego konta może mieć bardziej negatywny wpływ na Ciebie niż na kogoś innego. Na przykład, jeśli jesteś młody i masz krótką historię kredytową, zamknięcie konta karty kredytowej może zaszkodzić twojej ogólnej punktacji bardziej niż komuś w wieku 60 lat, kto ma znacznie dłuższą historię kredytową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *