Jak wybrać filtry do kawy?

Jak wybrać filtry do kawy?

Zastanawiasz się, czym kierować się podczas wyboru odpowiedniego filtra do kawy? Chcesz znaleźć możliwie najwyższej jakości produkty, które nie wpłyną na smak pobudzającego napoju? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę podczas podejmowania decyzji i sprawdź, gdzie można znaleźć dobre filtry do kawy.

Po co stosować filtry do kawy? 

Każdy miłośnik kawy wie, że napój ten można przyrządzić na kilka sposobów. Niektóre z nich wymagają używania wyłącznie gorącej wody i zmielonych ziaren, inne natomiast są nieco bardziej skomplikowane. Do przygotowania tzw. kaw speciality lub tych o nieco bardziej wyrazistym smaku konieczne jest zakupienie filtrów do kawy. Najczęściej stosuje się je w metodach wykorzystujących między innymi:

  • ekspres przelewowy,
  • kawiarkę,
  • aeropress,
  • chemex.

W zależności od metody wybiera się określone filtry. Najczęściej stosowane są te wykonane ze specjalnego papieru oraz te, które tworzone są z metalu. Stosowanie omawianych akcesoriów ma niezwykle istotne znaczenie w kwestii parzenia pobudzającego napoju. Filtry do kawy umożliwiają przede wszystkim oddzielenie fusów od esencji. Dzięki temu napar może zyskać atrakcyjny kolor i oczekiwany smak, jednocześnie zachowując przyjemną konsystencję. Poza tą priorytetową funkcją akcesoria umożliwiają również:

  • zatrzymanie osadu gromadzącego się na naczyniu,
  • utrzymanie w czystości urządzeń do parzenia kawy,
  • regulację smaku,
  • wygodę w przygotowywaniu napoju. 

Filtry do kawy – jak wybrać?

Wybór filtrów do kawy nie należy do najłatwiejszych zadań. Ostatecznie zakupiony produkt powinien przede wszystkim umożliwiać przygotowanie dobrego, aromatycznego napoju bez fusów. Rodzaj akcesoria należy dostosować do metody, jaką chce się przyrządzić esencję. Rozmiar, kształt, a także materiał, z jakiego jest wykonany filtr do kawy, powinien być dostosowany do urządzenia, w jakim się znajdzie. 

Ekspres przelewowy

Do ekspresów przelewowych najczęściej używa się papierowych filtrów do kawy, które przyjmują kształt stożka, dzięki czemu można łatwo umieścić je w urządzeniu. Najczęściej takie akcesoria posiadają bardzo małe otwory, które umożliwiają przepływ naparu, przy jednoczesnym pozostawieniu osadu na brzegach papieru. Filtry papierowe są jednorazowe i bardzo łatwe w użyciu, a po ich wykorzystaniu najczęściej wystarczy wyrzucić je do kosza. 

Kawiarka

Do kawiarki najczęściej w zestawie dołączony jest filtr do kawy wielokrotnego użytku. Takie akcesoria są zazwyczaj wykonane z metalu lub stali nierdzewnej. Podobnie jak filtry papierowe, mają one drobne otwory w siatce, które zatrzymują fusy, ale pozwalają na przepływ naparu. Filtry metalowe są wielokrotnego użytku, dlatego wymagają czyszczenia po każdym użyciu.

Aeropress

W Aeropressie stosuje się specjalne filtry papierowe, które są zazwyczaj dostępne w zestawach z urządzeniem. Bardzo często można je zakupić również oddzielnie jako specjalne wkłady do Aeropressa. Filtry do kawy tego rodzaju mają specjalną formę w postaci okrągłych, cienkich dysków z mikroskopijnymi otworami, które zapewniają precyzyjny przepływ naparu. Są one jednorazowe i wymagają ich regularnej wymiany po każdym parzeniu kawy. Wielkość filtrów do Aeropressa powinna być odpowiednio dobrana dla danego urządzenia i dopasowana do jego konstrukcji czy wielkości.

Chemex

Do Chemexa stosuje się specjalne filtry papierowe, które są integralną częścią procesu parzenia kawy w tym urządzeniu. Akcesoria te są unikalne przede wszystkim ze względu na wyjątkowe kształty i grubość. Filtry do kawy przygotowywanej za pomocą chemexa mają formę stożkowych filiżanek i są grubsze niż standardowe filtry do ekspresów przelewowych. Ich grubsza struktura pomaga w kontroli przepływu wody podczas parzenia, co pozwala na osiągnięcie optymalnej ekstrakcji smaku kawy.

Szukając idealnych filtrów do kawy, warto przeglądać wyłącznie oferty dostępne w sprawdzonych sklepach. Niektóre akcesoria można zakupić w lokalnych kawiarniach, innych, mniej dostępnych zazwyczaj szuka się w internecie. Bogatą ofertę filtrów do kawy można znaleźć w sklepie Cafe Silesia, gdzie produkty sprowadzane są wyłącznie od najwyższej jakości producentów.

Artykuł Sponsorowany