Co to jest demiseksualizm?
Co to jest demiseksualizm?
Osoba, która jest demiseksualna doświadcza pociągu seksualnego tylko wtedy, gdy czuje prawdziwą emocjonalną więź z inną osobą. Na przykład, może nie czuć pociągu seksualnego do osoby, którą przypadkowo widzi w kawiarni, ale jeśli zacznie rozmawiać z tą osobą i utworzyłoby to emocjonalną więź, to wraz z czasem takie emocje mogą się pojawić.
Najwcześniejsze użycie terminu demiseksualizm datuje się na rok 2006, kiedy to został on użyty na forum Asexuality Visibility & Education Network. Od 2008 r. słowo „demiseksualizm” stało się bardziej popularne we współczesnym leksykonie. Nawet niektóre portale randkowe, pozwalają ludziom wybrać „demiseksualizm” przy wskazywaniu swojej orientacji seksualnej.
Ważne rozróżnienie
Choć prawdą jest, że wiele osób chce doświadczyć emocjonalnej więzi z drugą osobą przed zaangażowaniem się w jakąkolwiek seksualną intymność, nie jest to uważane za to samo, co bycie demiseksualnym.
Różnica polega na tym, że ci, którzy identyfikują się jako demiseksualni nie mogą czuć pociągu seksuaalnego do ludzi, z którymi nie mają już emocjonalnej więzi lub nie znają ich na głębszym poziomie. Na przykład, osoby demiseksualne nie czułyby „przyciągania” przez sławnych „seksownych” celebrytów czy nawet klasycznie atrakcyjne osoby na ulicy – innymi słowy, nie czułyby tej samej intensywności czy tęsknoty, co inni.
Innym sposobem jest spojrzenie na to w ten sposób: osoba demiseksualna nie czuje seksualnego przyciągania do kogoś, dopóki nie nawiąże z nim więzi, podczas gdy ktoś inny może rozwinąć emocjonalną więź dopiero po doświadczeniu tej iskry seksualnego przyciągania.
Gdzie Demiseksualizm plasuje się na spektrum seksualności?
Wiele osób demiseksualnych uważa siebie za osoby aseksualne. Podczas gdy z czasem może ich pociągać inna osoba, nie czują oni pierwotnego przyciągania, które jest początkowym przyciąganiem opartym na wyglądzie, głosie czy zapachu. Jednakże inni demiseksualiści czują, że termin „aseksualność” nie pasuje do ich osobistych doświadczeń.
Demiseksualność opisuje okoliczności, w których dana osoba doświadcza atrakcyjności. To dla kogo dana osoba jest pociągająca może się różnić. Osoby demiseksualne mogą uważać się za heteroseksualne, biseksualne, gejowskie, lesbijskie, queer, poliamoryczne lub panseksualne. Jeśli chodzi o płeć, osoba demiseksualna może identyfikować się jako mężczyzna, kobieta, osoba agenderowa lub w inny sposób niebinarna.
Ponownie, podstawową różnicą, która odróżnia osoby demiseksualne od innych jest to, że prawie zawsze (jeśli nie zawsze) odczuwają pociąg seksualny do danej osoby dopiero wtedy, gdy zwiążą się z nią na bardziej intymnym, emocjonalnym lub duchowym poziomie. Warto również zaznaczyć, że dana osoba może uważać się za demiseksualną w jednym momencie swojego życia, a w innym czuć się inaczej. Ludzie ciągle ewoluują i są płynni.
Różnica między demiseksualizmem a sapioseksualizmem
Terminy demiseksualny i sapioseksualny są czasami mylone. Chociaż są one nieco podobne, są to w rzeczywistości dwa bardzo różne terminy.
Oczywiście, inteligencja jest cechą, o którą możesz posądzać osobę nie znając jej wcale lub znając ją tylko w minimalnym stopniu. Na przykład osoba sapioseksualna może poczuć się oczarowana kimś tylko po tym, jak dowie się, że jest on stypendystą Rhodesa lub fizykiem jądrowym. Nie byłoby to zgodne z osobą demiseksualną, która wymaga większej głębi emocjonalnej.
Jak być wspierającym dla osób demiseksualnych w twoim życiu
Być może przyjaciel przypadkowo wspomniał, że identyfikuje się jako osoba demiseksualna, a może ktoś przyszedł do ciebie w zaufaniu, aby podzielić się tym intymnym szczegółem o sobie. Może też być tak, że ktoś, kim jesteś zainteresowany powiedział ci, że jest demiseksualny. Bez względu na to co się dzieje, ważne jest aby być wrażliwym, akceptującym i cierpliwym.
Ostatecznie, w naszym obecnym klimacie, w którym przypadkowy seks lub seks przed trzecią randką nikogo nie dziwi, może być łatwo powiedzieć coś w stylu „Wyluzuj!” lub „Bądź spontaniczny!” do kogoś, kto wydaje się czekać zbyt długo. To nie jest idealne rozwiązanie.
Podsumowanie
Tożsamość seksualna była i nadal jest obszarem stale ewoluującym. Jest to jasne, gdy weźmie się pod uwagę termin demiseksualizm, który wszedł do języka dopiero w 2006 roku, ale szybko stał się powszechnie używanym terminem. Jeśli jesteś osobą demiseksualną, możesz czuć się jak „dziwak” na świecie, ale z pewnością nie jesteś sam.