Hobby i zainteresowania w CV – co wpisać, a czego nie.

Hobby i zainteresowania w CV – co wpisać, a czego nie.

Hobby i zainteresowania zawsze były trudnym tematem do uwzględnienia w CV. Mogą być subiektywne i trudne do odzwierciedlenia w profesjonalnym świetle.

Hobby i zainteresowania do wpisania w CV

Uwzględnij odpowiednie hobby

Wymieniaj tylko te hobby, które są istotne dla danego stanowiska. Na przykład, jeśli ubiegasz się o rolę marketingu, wspominając, że masz swój własny blog może naprawdę dać Twojemu CV szansę.

Twoje hobby i zainteresowania mogą również potwierdzić Twoje umiejętności przywódcze, w zależności od poziomu stanowiska, o które się ubiegasz. Na przykład, hobby, na które pracodawcy będą przychylnie patrzeć w przypadku ról kierowniczych może obejmować, kapitana drużyny sportowej lub lidera w jakiejś organizacji lub stowarzyszeniu – tego typu zainteresowania mogą naprawdę ukazać Twoje mocne strony charakteru.

Wybierz hobby, które pozwoli Ci się wyróżnić

Co sprawi, że zostaniesz zauważony? Kierownik ds. rekrutacji najprawdopodobniej słyszał już 10 razy te same rodzaje hobby. Spędzanie czasu z przyjaciółmi lub weekendowe wypady to bardzo ogólne odpowiedzi, które nie pomogą Ci się wyróżnić.

Zupełnie inaczej wygląda ukończenie maratonu w zeszłym roku. Udowadnia, że jesteś w stanie ciężko pracować, aby osiągnąć imponujący cel.

Wspomnij o aktualnych hobby i zainteresowaniach

Utrzymuj swoje hobby i zainteresowania na bieżąco. Nie będzie to wyglądać korzystnie, jeśli wspomnisz w swoim CV, że grasz w piłkę nożną, podczas gdy w rzeczywistości minęło ponad 5 lat, odkąd ostatni raz ją kopnąłeś. Nie wspominaj o hobby dla samego „wypełniania pustych miejsc”.

Jest całkowicie akceptowalne, aby nic nie wpisywać, jeśli nie masz aktualnego hobby lub zainteresowań, które odzwierciedlają rolę, jaką chcesz pełnić.

Hobby i zainteresowania, których nie warto wpisywać w CV

Nie zajmuj zbyt wiele miejsca

Pisanie akapitów i wymienianie każdej aktywności, którą podjąłeś od czasów szkolnych, to kompletna strata czasu (i miejsca)! Tak więc, choć ten przykład może być nieco ekstremalny, staraj się, aby Twoja sekcja zainteresowań była zwięzła. W rankingu ważności CV, Twoje hobby powinno być podrzędne w stosunku do Twojego doświadczenia, umiejętności i wykształcenia. I dlatego powinno zajmować mniejszą ilość miejsca w CV.

Nie kłam

Kłamstwo w CV może być czasem zakwalifikowane nawet jako przestępstwo. Chociaż trudniej jest udowodnić, że skłamałeś lub nawet przesadziłeś z prawdą, jeśli chodzi o twoje hobby, bądź przygotowany na to, że menedżer zatrudniający będzie zadawał dodatkowe pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Po przejrzeniu CV może być zainteresowany dowiedzeniem się więcej na temat tego, o czym wspomniałeś. Stwierdzenie, że jesteś regularnym wolontariuszem w szpitalu (kiedy w rzeczywistości zrobiłeś to tylko raz wcześniej!), nie skończy się dobrze, gdy osoba przeprowadzająca rozmowę kwalifikacyjną zagłębi się w to bardziej.

Nie czuj się zmuszony do wpisywania tego, czego nie chcesz

Często osoby poszukujące pracy będą pisać sekcję hobby i zainteresowań, ponieważ czują, że muszą. Wcześniejsze porady powiedziały im, że to miejsce do pokazania trochę osobowości w ramach aplikacji o pracę. Podczas gdy w rzeczywistości, jeśli czujesz, że nie masz nic godnego uwagi do wpisania, to opuść tę część. Zamiast tego, możesz zaoszczędzić miejsce i napisać trochę więcej w sekcji dotyczącej doświadczenia zawodowego.

W dzisiejszych czasach wielu dużych pracodawców korzysta z systemu śledzenia kandydatów (ATS) lub oprogramowania do zarządzania zatrudnianiem. Dlatego ta technologia jest używana do skanowania w poszukiwaniu słów kluczowych w ramach doświadczenia zawodowego i umiejętności kandydatów, aby określić ich zgodność z rolą. Ta metoda najprawdopodobniej nie będzie brać pod uwagę innych czynników.

Podsumowanie

Decydując się na włączenie do CV sekcji hobby i zainteresowań, staraj się wspomnieć tylko o tych, które potwierdzą Twoje oczekiwania w stosunku do danej roli. Miejsce w CV jest niezwykle cenne. Dlatego tylko najbardziej wartościowe i interesujące hobby powinny być tam wspomniane. Jeśli więc nie próbujesz „wypełnić” podania o pracę (ze względu na ograniczone doświadczenie zawodowe), naprawdę zastanów się, czy możesz poświęcić miejsce na tego typu informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *