Domowy magazyn energii 

Domowy magazyn energii 

W czasach, gdy ochrona środowiska jest na porządku dziennym przyjęcie odpowiedzialnej postawy w celu uniknięcia marnowania energii w naszych domach, stało się niezbędne. Prawie dwie trzecie zużywanej przez nas energii jest wykorzystywane do ogrzewania, czy to za pomocą elektryczności, czy gazu. Pozostała jedna trzecia jest podzielona między ciepłą wodę i zimną (lodówka, zamrażarka) oraz różne zastosowania wymagające energii elektrycznej (urządzenia gospodarstwa domowego, oświetlenie, klimatyzacja, komputery itp.                                                                       

Dlatego warto rozważyć możliwość magazynowania nadwyżek energii elektrycznej w celu ich późniejszego wykorzystania poprzez stworzenie domowego magazynu energii.

Podstawowe atuty instalacji domowego magazynu energii

Jedną z podstawowych zalet zainstalowania domowego magazynu energii, co najczęściej sprowadza się do zainstalowania w warunkach domowych odpowiedniego akumulatora, który jest w stanie akumulować energię wytworzoną przez zewnętrzne źródło energii, na przykład przez panele fotowoltaiczne, lub pobranie jej z sieci z wykorzystaniem tańszej nocnej taryfy.                            

Innym atutem przemawiającym za instalacją tego typu magazynowania energii w domu jest nie tylko optymalizacja własnego zużycia energii, ale też większa niezależność od sieci energetycznej. Dodatkowo domowy magazyn energii pozwala na zasilanie awaryjne w przypadku awarii zasilania głównego. System zasilania awaryjnego dostarcza energię elektryczną do oświetlenia, ogrzewania i ważnych urządzeń podczas awarii zasilania. Akumulator domowy jest również cichą i przyjazną dla środowiska alternatywą dla generatora na ropę lub benzynę.                                      

Ponadto, dzięki systemowi magazynowania energii w domu możemy zoptymalizować swoje zapotrzebowanie na energię elektryczną i jej zakup. Jako producent magazynujemy samodzielnie wygenerowaną, a więc darmową energię elektryczną do późniejszego wykorzystania. Dlatego też w naszym interesie najlepszym rozwiązaniem jest bezpośrednie użytkowanie produkcji na miejscu lub jej magazynowanie, dzięki czemu unikniemy ponoszenia ewentualnych kosztów (opłata stała lub cena za każdą dostarczoną kWh). Nawet bez instalacji paneli fotowoltaicznych niektórzy producenci, tacy jak Tesla, promują ideę, że można kupić energię elektryczną z sieci, kiedy jest najtańsza (np. w taryfie dwugodzinnej) i wykorzystać ją później. Wymaga to jednak inteligentnych liczników i inteligentnego zarządzania obciążeniami/rozładowaniami. Wymaga to również, aby różnica pomiędzy taryfami dziennymi i nocnymi była wystarczająca do wygenerowania oszczędności pozwalających na sfinansowanie zakupu akumulatora. 

Dla klientów zainteresowanych zaopatrzeniem się w optymalny domowy magazyn energii proponujemy zapoznanie się z informacjami, które można znaleźć pod linkiem https://magazyn-energii.com.pl/blog/domowy-magazyn-energii-czym-jest/. 

Innowacyjne rozwiązania instalacji domowego magazynu energii

Mając na myśli domowy magazyn energii, warto wspomnieć o innowacyjnych rozwiązaniach wykorzystania takiej formy magazynowania energii. Jednym z takich rozwiązań jest system, który opiera się na trzech kluczowych elementach, akumulatorach do przechowywania energii elektrycznej, przetworniku energii oraz algorytmie komputerowym, który sprawia, że system staje się inteligentny.                                                                                                                                                                                  Gdy stawka za prąd jest najniższa (godziny poza szczytem), urządzenia w domu mogą być zasilane energią z sieci. Gdy stawka za energię elektryczną jest najwyższa (w godzinach szczytu) akumulatory sprawiają, że proponowany system staje się w pełni autonomiczny. Urządzenia elektryczne w domu są następnie sterowane przez konwerter energii, który przekształca prąd stały w prąd zmienny i steruje urządzeniami elektrycznymi w domu.

Materiał zewnętrzny

Podobało się? Pokaż znajomym
Subscribe
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments