Jesienne i zimowe wianki na drzwi – inspiracje

Jesienne i zimowe wianki na drzwi – inspiracje

Wianki powieszone na drzwiach wejściowych do posesji, to piękna forma dekoracji. Choć zaplatanie wianków miało swój początek jeszcze przed naszą erą, to ówczesna forma wianków wieszanych na drzwiach najprawdopodobniej wywodzi się od wieńca adwentowego. To w XIX wieku odnotowano fakt udekorowania drzwi sierocińca wiankiem ze świecami. Miało to na celu wprowadzić dzieci w świąteczną i rodzinną atmosferę. W naszych czasach wianki zawieszane są w związku ze świętami lub ulubioną porą roku. Najczęściej dekorujemy drzwi w okresie, przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą. Zdarza się jednak dostrzec na drzwiach ozdoby z letnich kwiatów lub całkowicie jesienne np. z mini dyniami. Jak i z czego wykonać swój pierwszy wianek?

Choinka jako baza

Najpopularniejszym wiankiem jest wspominany wianek świąteczny. Wykonywany jest najczęściej z gałązek świerka lub jodły. Wianek można upleść samodzielnie, lub kupić gotową formę. Dostępne są również wianki ze sztucznej choinki. Każdy może zatem dostosować zakres swoich prac do umiejętności i potrzeb. Gdy zdecydujemy się na samodzielne przygotowanie gałązek, dobrze gdyby były podobnej wielkości. Układamy je równomiernie na kształt obręczy i wiążemy drucikiem – najkorzystniej wypada drucik w zielonym kolorze, aby nie był widoczny. Gdy mamy już podstawę, możemy przejść do strojenia. Wianek z iglaka można użyć do dekoracji bożonarodzeniowej lub każdej innej.

Bardzo popularne są wianki w stylu skandynawskim, z minimalistycznymi dodatkami. Do tego rodzaju wianka możemy użyć wstążek, małych laleczek, drewnianych samochodzików, gwiazdek itp. Styl skandynawski cechuje się prostotą i minimalizmem, najczęściej używa się składników pochodzących z natury.

Innym pomysłem na wykorzystanie wianka z iglaków może być tradycyjny wianek z bombkami choinkowymi, kokardami. Do dekoracji można oczywiście użyć szyszek, lasek cynamonu, suszonych owoców. Kolorystyka może być dowolna, w zależności od naszych preferencji i posiadanych zdobień.

W odsłonie jesiennej warto użyć ziół i suszonych liści i kwiatów, źdźbeł trawy, czerwonych i pomarańczowych owoców, a nawet żołędzi i kasztanów.

Baza z gałązek

Ogrom możliwości daje nam również baza z gałązek i patyczków. Są nico trudniejsze w samodzielnym przygotowaniu, ale na rynku jest dostępnych wiele gotowych modeli plecionek. Takie wianki idealnie nadają się do powieszenia na drzwiach w okresie świątecznym. Dekorujemy je typowymi bożonarodzeniowymi ozdobami, czyli bombkami, gwiazdkami i kokardkami. Dekoracje można przyklejać do wianuszka klejem na gorąco, do którego potrzebujemy specjalnego pistoletu. Znane są różne style dekorowania, można przyklejać ozdoby na całej powierzchni wieńca, tylko po jego jednej stronie, na dole lub na górze. Taki samodzielnie wykonany wieniec może być idealnym prezentem dla bliskiej nam osoby. Jeśli chcemy ich wykonać więcej, będziemy potrzebować sporo materiałów i sprzętów, więc jeśli nie dysponujemy gotówką, a bardzo zależy nam na samodzielnie wykonanym prezencie, warto rozważyć kredyt pozabankowy.

Styropianowy okrąg

Bardzo popularne stały się również wieńce w całości wypełnione bombkami. Aby stworzyć taki wianek, potrzebujemy styropianowego okręgu i w zależności od preferencji identycznych, bądź różnej wielkości bombek. Można przykleić je wówczas od najmniejszej do największej lub przeplatać wielkości. Jeśli natomiast posiadamy bombki w identycznym rozmiarze, ciekawym akcentem mogą być różne odcienie tego samego koloru ozdób.

Artykuł zewnętrzny