Miłorząb Japoński – korzyści stosowania

Miłorząb Japoński – korzyści stosowania

Ginkgo Biloba w Polsce znany częściej jako miłorząb japoński to roślina, która, co zabawne – pochodzi z Chin. Jej najbardziej rozpoznawalną cechą jest długowieczność (ponad 1000 lat), przez co nazywana bywa również „żywą skamieliną”. Jej liście zawierają całą gamę właściwości prozdrowotnych. Kilka z nich opisujemy poniżej.

1. Może wspierać wzrok i zdrowie oczu

Niewiele badań dotyczyło związku miłorzębu ze wzrokiem i zdrowiem oczu. Jednak wczesne wyniki są obiecujące.

Jedna recenzja wykazała, że ​​osoby z jaskrą, które suplementowały miłorząb, doświadczały zwiększonego przepływu krwi do oka, ale niekoniecznie przekładało się to na lepsze widzenie.

W kolejnym przeglądzie dwóch badań oceniano wpływ ekstraktu z miłorzębu na progresję zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem. Niektórzy uczestnicy zgłaszali poprawę widzenia, ale nie było to statystycznie istotne w ujęciu ogólnym.

Wydaje się, że wiele z tych pozytywnych wyników ma związek ze zwiększonym przepływem krwi do oka.

Nie jest jasne, czy miłorząb poprawiłby widzenie u tych, którzy jeszcze nie cierpią na zaburzenia widzenia.

Potrzebne są dalsze badania, aby ustalić, czy miłorząb może zwiększyć zdolność widzenia lub spowolnić postęp choroby zwyrodnieniowej oczu.

2. Może leczyć bóle głowy i migreny

W tradycyjnej medycynie chińskiej miłorząb jest bardzo popularnym lekiem na bóle głowy i migreny.

Dostępnych jest bardzo niewiele badań dotyczących zdolności miłorzębu do leczenia bólów głowy. Jednak w zależności od pierwotnej przyczyny bólu głowy może on pomóc.

Na przykład dobrze wiadomo, że miłorząb ma działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające. Jeśli ból głowy lub migrena są spowodowane nadmiernym stresem, miłorząb może być przydatny.

Dodatkowo, jeśli ból głowy jest związany ze zmniejszonym przepływem krwi lub zwężeniem naczyń krwionośnych, zdolność miłorzębu do rozszerzania naczyń krwionośnych może złagodzić objawy.

3. Może złagodzić objawy astmy

Niektóre badania wskazują, że miłorząb może złagodzić objawy astmy i innych chorób zapalnych układu oddechowego.

Jest to przypisywane związkom przeciwzapalnym zawartym w miłorzębie, które mogą pozwolić na zmniejszenie stanu zapalnego dróg oddechowych i zwiększenie pojemności płuc.

W jednym badaniu z udziałem 75 osób oceniano stosowanie ekstraktu z miłorzębu razem z leczeniem glikokortykosteroidami w leczeniu objawów astmy.

Poziomy związków zapalnych w ślinie osób, które otrzymały miłorząb były znacznie niższe niż tych, którzy otrzymywali tylko tradycyjne leki.

W innym badaniu na 100 osobach oceniano stosowanie mieszanki chińskich ziół, w tym miłorzębu, do leczenia objawów POChP.

Osoby, które stosowały formułę ziołową, zgłaszały znaczne zmniejszenie kaszlu i zapalenia oskrzeli po trzymiesięcznej obserwacji w porównaniu z grupą kontrolną.

W tym momencie nie można określić, czy tę poprawę można przypisać samemu miłorzębowi, czy też było to synergiczne działanie innych ziół stosowanych podczas badania.

4. Zmniejsza objawy PMS

Wstępne badania wskazują, że miłorząb może pomóc w leczeniu zarówno fizycznych, jak i psychicznych objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS).

Jedno badanie z udziałem 85 studentek wykazało 23% zmniejszenie zgłaszanych objawów PMS podczas spożywania miłorzębu.

Co ciekawe, grupa placebo w tym badaniu również doświadczyła niewielkiej redukcji objawów PMS, chociaż była ona znacznie niższa i wynosiła 8,8%.

5. Leczy zaburzenia seksualne

Niektóre źródła wskazują, że miłorząb może leczyć zaburzenia seksualne, takie jak zaburzenia erekcji lub niskie libido.

Ginkgo ma zdolność poprawiania poziomu tlenku azotu we krwi, co poprawia krążenie poprzez rozszerzenie naczyń krwionośnych.

W rezultacie miłorząb może być również przydatny w leczeniu różnych objawów dysfunkcji seksualnych poprzez poprawę przepływu krwi do tych obszarów ciała.

W jednym badaniu oceniano stosowanie miłorzębu w celu zwiększenia pożądania seksualnego i zadowolenia u kobiet, które jednocześnie przechodziły psychoterapię seksualną.

Połączenie miłorzębu i terapii było skuteczne przez dłuższy czas w porównaniu z placebo, ale już suplementacja samym miłorzębem nie była.

Uzasadnienie stosowania miłorzębu do leczenia dysfunkcji seksualnych ma sens, ale badania obecnie tego nie potwierdzają.

Potencjalne skutki uboczne

Przed włączeniem miłorzębu do diety ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem.

W przypadku większości dorosłych ryzyko związane z przyjmowaniem miłorzębu jest stosunkowo niskie, ale są przypadki, w których miłorząb może spowodować poważne szkody.

Jeśli jesteś uczulony na rośliny zawierające alkilofenole lub przyjmujesz określone leki, nie powinieneś przyjmować miłorzębu.

Możliwe działania niepożądane obejmują:

  • Nudności
  • Biegunkę
  • Zawroty głowy
  • Bóle głowy
  • Ból brzucha
  • Wysypkę / reakcję alergiczną

Podobnie jak w przypadku każdego suplementu, ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem miłorzębu japońskiego i przerwać stosowanie, jeśli wystąpią jakiekolwiek negatywne skutki uboczne.

Więcej o korzyściach Ginkgo Biloba przeczytasz tutaj.

Podobało się? Udostępnij innym:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *