Przebarwienia na twarzy – są sposoby, aby się z nimi pożegnać!

Przebarwienia na twarzy – są sposoby, aby się z nimi pożegnać!

Przebarwienia cery, czyli ciemniejsze plamy na twarzy, są następstwem chorób, zaburzeń hormonalnych, ale też niezdrowych nawyków. Widoczność tych nieestetycznych zmian można zmniejszyć, a w wielu przypadkach całkowicie je usunąć. Dowiedz się, co możesz zrobić dla swojej cery, aby możliwie jak najszybciej pozbyć się przebarwień.

W jaki sposób powstają przebarwienia?

Za kolor skóry odpowiada melanina. Jest to pigment wytwarzany przez melanocyty, czyli komórki znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka. Występują one nie tylko w skórze, ale też m.in. w mieszkach włosowych i w tęczówce.

Funkcją melanocytów jest zarówno synteza melaniny, jak i magazynowanie pigmentu. Kiedy dochodzi do zaburzenia ich pracy, zaczynają produkować zbyt dużą ilość pigmentu.

To właśnie wtedy na skórze pojawiają się przebarwienia. Mogą być to plamy o różnej wielkości w kolorze ciemno- lub jasnobrązowym, czerwonym, a nawet różowym. Nieprawidłowe funkcjonowanie melanocytów i nadmierna produkcja melaniny mogą być spowodowane procesami chorobowymi toczącymi się w organizmie lub czynnikami zewnętrznymi.

Co przyczynia się do powstawania plam na twarzy?

Przebarwienia na twarzy mogą być efektem:

  • zmian hormonalnych

Bywa, że ciemniejsze plamy to następstwo stosowania antykoncepcji hormonalnej lub wejścia w okres menopauzy. Pojawiają się one także w ciąży, kiedy jajniki produkują większą ilość estrogenu i progesteronu. Przebarwienia mogą być również objawem chorób – zaburzeń hormonalnych. Narażone są na nie m.in. kobiety chorujące na zespół policystycznych jajników.

  • zbyt długiej ekspozycji twarzy na promienie słoneczne

Promieniowanie UV stymuluje komórki znajdujące się w warstwie podstawnej naskórka do melanogenezy. Dlatego wielogodzinne opalanie się może mieć przykre konsekwencje – grozi to pojawieniem się na skórze trudnych do usunięcia, nieestetycznych plam.

  • picia naparów na bazie ziół światłouczulających

Ryzyko powstania przebarwień zwiększa wypicie tuż przed opalaniem się naparu m.in. z dziurawca, bratka, rumianku, krwawnika.

  • nieodpowiedniej pielęgnacji cery

Przebarwienia na twarzy mogą pojawić się u osób, które na co dzień nie stosują kremów z filtrem UV.

  • stanów zapalnych skóry

Powstawaniu przebarwień sprzyja trądzik i atopowe zapalenie skóry.

Jak można pozbyć się przebarwień z twarzy? Czy wszystkie można trwale usunąć?

Chcąc pozbyć się ciemniejszych plam z cery, w pierwszej kolejności można wypróbować naturalne specyfiki i domowe sposoby. Skórę z przebarwieniami warto pielęgnować:

  • olejkiem z awokado lub z pestek dyni;
  • tonikiem na bazie soku z cytryny – do 150 ml dodaj trzy łyżki z soku z cytryny. Wymieszaj miksturę, a następnie dwa razy dziennie – rano i wieczorem – przemywaj nią twarz za pomocą wacika;
  • octem jabłkowym z wodą – połącz te składniki w stosunku 1:3. Powstałym tonikiem przemywaj twarz podczas porannej i wieczornej pielęgnacji cery;
  • stosując maseczkę z ogórka – zetrzyj go, dodaj do niego łyżkę jogurtu i soku z cytryny. Maseczkę nałóż na twarz i pozostaw na skórze przez ok. 20 minut.

W walce z przebarwieniami mogą pomóc również peelingi z kwasami owocowymi oraz kosmetyki z witaminą C, E, retinolem, kwasem azelainowym, kojowym w składzie.

Najlepszym sposobem, aby trwale usunąć przebarwienia, są profesjonalne zabiegi kosmetyczne, jednak niekiedy zdarza się, że nieestetyczne plamy powracają. Dzieje się tak, gdy nie zostanie usunięta przyczyna problemu – np. choroba wywołująca zaburzenia hormonalne.

Jakie zabiegi pomagają na przebarwienia na twarzy?

Skutecznym sposobem na usunięcie przebarwień jest zabieg z wykorzystaniem lasera Harmony Dye-VL – możesz mu się poddać np. w Velvet Clinic. Jest to nowoczesna metoda, dzięki której można szybko i bezboleśnie usunąć ciemniejsze plamy z cery.

Emitowana podczas zabiegu wiązka lasera wnika w głąb skóry, dociera do komórek ze zbyt dużą ilością pigmentu i niszczy je. Przebarwienia początkowo stają się ciemniejsze, a następnie zaczynają zanikać. Aby pozbyć się zmian ze skóry, przeprowadza się zwykle od 4 do 6 takich zabiegów.

Usuwanie przebarwień za pomocą drogich kosmetyków i domowych sposobów wymaga wiele czasu i nie zawsze kończy się powodzeniem. Dlatego warto wybrać łatwiejszą i szybszą drogę do pięknej cery – są nią bezbolesne i skuteczne zabiegi laserowe na twarz.

Materiał zewnętrzny