Jak zacząć uprawę warzyw? – poradnik dla początkujących

Jak zacząć uprawę warzyw? – poradnik dla początkujących

Zdrowe, smaczne i sprawdzone warzywa z własnego ogrodu, mogą stanowić doskonały składnik wielu, różnych dań. Z tego też powodu warto zacząć uprawę warzyw w przydomowym ogrodzie. Ponadto uprawianie warzyw nie jest zbyt skomplikowanym procesem. Warto stosować się do kilku zaleceń, które sprawią, że uprawiane warzywa będą pyszne i zdrowe. Poniższe wskazówki z pewnością sprawdzą się doskonale także dla początkujących osób, zaczynających uprawianie domowych warzyw.

Miejsce pod ogródek warzywny – jakie wybrać?

Bardzo ważne jest miejsce, jakie przeznaczysz na właśnie taki ogródek. Przestrzeń potrzebna do rozwoju roślin jest zróżnicowana i jedne gatunki nie wymagają jej zbyt wiele, natomiast inne- mogą znacznie się rozrosnąć. Dlatego też, jeśli nie masz zbyt dużego ogródka, warto ograniczyć się do hodowli roślin, które nie zajmują zbyt wiele miejsca. Ważne jest także to, aby ogródek znajdował się w miejscu, do którego dociera słońce, co sprawi, że warzywa znacznie szybciej dojrzeją. Ponadto warto zwrócić szczególną uwagę także na glebę. Powinna być odpowiednio użyźniona za pomocą kompostu lub obornika.

Jakie warzywa są łatwe w uprawie i jakie wybrać?

Dla początkujących z całą pewnością sprawdzą się warzywa, które są stosunkowo łatwe w uprawie. Należą do nich między innymi; pietruszka naciowa, koper, czy rzodkiewka. Ponadto warzywa te mają krótki okres wegetacji i nie potrzebują zbyt dużo przestrzeni, co z pewnością jest ich dużą zaletą. Jeśli chodzi o warzywa, które wymagają więcej miejsca do uprawy to, są to; pomidory, czy sałata. Jednakże ze względu na wartości odżywcze, które posiadają, także warto hodować je w przydomowym ogródku.

Jakie warzywa wysiewa się z nasion?

Z nasion wysiewa się między innymi; pietruszkę, buraka, marchew, rzodkiewkę, szpinak, czy warzywa strączkowe. Z rozsady z kolei uprawia się; pomidory, seler korzeniowy, czy warzywa kapustne. Dla początkujących doskonałym wyborem będą pomidory koktajlowe, które są stosunkowo łatwe w uprawie. W sklepie Egarden znajdziesz nasiona warzyw, a także płotki ogrodowe plastikowe, które doskonale sprawdzą się do przydomowego ogródka.

Plan ogródka warzywnego – na co zwrócić szczególną uwagę?

Planując ogródek warzywny, warto zagospodarować odpowiednią ilość przestrzeni. Jeśli jednak nie posiadasz jej zbyt wiele, lepiej sprawdzą się warzywa, które zajmują niewiele miejsca. Wysiewy warzyw w ogródku należy rozpocząć od rzodkiewki, marchwi, cebuli, sałaty. W połowie kwietnia rozpoczyna się wysiew buraka. Warto zauważyć, że warzywa takie jak; rzodkiewka, czy sałata mają krótki okres wegetacji.

Przydomowy warzywniak to doskonały sposób na wyhodowanie zdrowych, smacznych i sprawdzonych warzyw. Mogą one stanowić składnik wielu, różnych dań. Co więcej, do hodowli warzyw nie potrzebujesz zbyt wiele przestrzeni. Osoby z niewielkimi ogródkami także mogą sobie pozwolić na uprawiania roślin. W takim przypadku lepiej sprawdzą się warzywa, które nie potrzebują zbyt wiele przestrzeni. Dla osób początkujących doskonałym wyborem będą te, łatwe w uprawie.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *