Bąble na tatuażu – co robić?

Wykonanie nowego tatuażu to proces składający się z trzech części: Po pierwsze, robisz tatuaż, następnie pozwalasz tatuażowi goić się przez kilka tygodni, a na koniec podziwiasz dzieło sztuki, które jest teraz na twojej skórze.
Ważne jest, aby pamiętać, że dojście do tego ostatniego etapu wymaga czasu i będzie niekomfortowe. Co więcej, bardzo ważne jest, aby pierwsze dwa etapy były wykonane prawidłowo, abyś mógł uniknąć komplikacji i uzyskać wspaniały efekt końcowy.
Niestety, czasami w tym procesie coś idzie nie tak. Jednym z najczęstszych problemów podczas procesu gojenia są pęcherzyki na tatuażu.
Kiedy to się dzieje, zauważysz, że strupy na gojącym się tatuażu puchną i stają się miękkie i lepkie. Te pęcherzykowate strupki łatwo przyklejają się do odzieży i mogą zostać przypadkowo ściągnięte podczas pielęgnacji tatuażu.
Chociaż pęcherzyki w tatuażu są często nieszkodliwe, jeśli je zignorujesz, istnieje możliwość, że uszkodzisz tatuaż. Nieleczone pęcherzyki na tatuażu mogą również zwiększyć szanse na infekcję.
Dlaczego tak się dzieje?
Pielęgnacja gojącego się tatuażu jest trudna. Na początku tatuaż może sprawiać wrażenie mokrego i lepkiego, ale z czasem wyschnie.
W miarę gojenia się skóry, tatuaż zacznie pokrywać się strupami. Jest to całkowicie normalne. Ważne jest, aby nie dłubać ani nie zdrapywać strupków, ponieważ może to zniszczyć tatuaż.
Łatwiej powiedzieć niż zrobić, ponieważ tatuaże pokryte strupami mogą swędzieć w miarę wysychania. Utrzymywanie tatuażu w stanie wilgotnym – ale nie za wilgotnym – może ograniczyć swędzenie.
Pęcherzyki w tatuażu powstają, gdy strupki stają się zbyt mokre. Dzieje się tak, gdy nie osuszasz w pełni tatuażu po wzięciu prysznica, a strupki nasiąkają wodą. Następnie nakładasz zbyt dużo maści lub balsamu.
Im większą powierzchnię zajmuje tatuaż, tym większe ryzyko powstawania pęcherzyków. Pęcherzyki mogą jednak dotyczyć tatuaży o dowolnym rozmiarze i kolorze.
Czy to infekcja?
Wykonanie tatuażu wiąże się z naruszeniem skóry za pomocą małych igieł pokrytych tuszem. Powoduje to uszkodzenie skóry i daje szansę zarazkom na wniknięcie i wywołanie choroby.
Ważne jest, aby tatuaż był wykonywany przez licencjonowanego specjalistę z czystym sprzętem do tatuażu w czystym salonie. Jednak bez względu na to, jak profesjonalny jest twój tatuażysta, zawsze istnieje ryzyko infekcji.
Zdrowy tatuaż może być nieco zaczerwieniony, uniesiony lub swędzący podczas gojenia, i nie jest to powód do niepokoju. Normalne jest również, że z tatuażu wycieka przezroczysty płyn zwany osoczem, aż do momentu, gdy zacznie się on strupkować.
Pęcherzyki w tatuażu mogą powodować odpadanie lub ścieranie strupków, które tworzą się w celu ochrony gojącego się tatuażu. Daje to bakteriom możliwość przedostania się do skóry i wywołania infekcji.
Objawy zainfekowanego tatuażu to:
- rosnące zaczerwienienie wokół i na tatuażu
- rosnący lub utrzymujący się poziom bólu wokół tatuażu i na jego powierzchni
- swędząca, czerwona, wysypka wokół i na tatuażu
- gorączka
- dreszcze
- ropa wypływająca z tatuażu
- otwarte owrzodzenia.
Co należy zrobić
Jeśli Twój tatuaż zacznie bąbelkować, musisz jak go jak najszybciej osuszyć.
Oto, co należy zrobić:
- Odstaw maść lub balsam na dzień
- Nie myj tatuażu, dopóki nie będzie całkowicie suchy.
- Uważaj, aby nie dotykać pękającego tatuażu ani nie pozwalać, aby odzież lub akcesoria dotykały go, ponieważ może to spowodować zerwanie strupków i zniszczenie tatuażu.
- Pozostaw tatuaż do wyschnięcia, aż strupki staną się twardsze i bardziej przylegające do skóry. Może to potrwać kilka godzin.
- Następnego dnia powróć do normalnej pielęgnacji po zabiegu, zachowując szczególną ostrożność i całkowicie osuszając tatuaż przed nałożeniem niewielkiej ilości maści lub balsamu.