Recepta online – jak jest wystawiana?

Recepta online – jak jest wystawiana?

Recepta online to inaczej e recepta, lekarz ją rejestruje w IKP. Pacjent ma do niej dostęp po zakończonej konsultacji telefonicznej bądź rozmowie wideo z internistą lub specjalistą.

Dlaczego recepty online są tak popularne?

E recepta w Polsce jest regulowana ustawą z dnia 6 września 2001 r. Funkcjonuje więc od wielu lat, ale najbardziej popularna stała się w czasie COVID–19. Elektroniczna recepta może być zrealizowana w dowolnej aptece. Jeśli dany lek jest niedostępny na rynku, możecie zamówienie złożyć w sieci, ale odbiór następuje w aptece. Recepta przez internet jest dużym ułatwieniem, ponieważ możecie taniej kupić preparaty, ale nie zostaną przesłane kurierem. Chodzi tu o dobro pacjentów. Może zostać przesłana e-recepta, realizacja jest w aptece, którą wskaże pacjent.

E-recepty NFZ lub w 100% niczym się nie różnią od papierowych. Mają termin ważności, którego należy przestrzegać. Wystarczy zalogować się do Internetowego konta pacjenta, by uzyskać potrzebne informacje. E-recepta kod, co oznacza? Każdy, kto poda nr 4. cyfrowy i Pesel pacjenta, jest uprawniony do odbioru leków. Recepta online jest bardzo wygodna, ponieważ można ją otrzymać bez pojawiania się w przychodni. Recepty online są więc bardzo wygodne.

Kiedy wystawiana jest recepta online?

Recepta elektroniczna jest wystawiana przez internistę, pediatrę lub specjalistę. Aby ją uzyskać, potrzebna jest konsultacja lekarska. Może odbyć się telefonicznie lub za pomocą łącza internetowego. W czasie wizyt zdalnych możecie otrzymywać Państwo e recepty NFZ, po załączeniu dokumentacji potwierdzającej prawo do refundacji. Musicie tylko wspomnieć o tym lekarzowi. Jeśli przyjmujecie leki i potrzebna jest e-recepta, by kontynuować dawkowanie, załączcie dokumenty, zanim odbędzie się konsultacja online, logując się na IKP. E-recepta jest dostępna w bardzo prosty sposób i ma jeszcze jedną wielką zaletę, nie musicie zgłaszać się do przychodni. W przypadku grypy, anginy, dolegliwości bólowych czy nadciśnienia, można w ciągu kilkunastu minut otrzymać receptę online.

Dlaczego Internetowe Konto Pacjenta jest doskonałym rozwiązaniem?

Na Internetowym koncie pacjenta znajdują się: diagnozy lekarskie, wystawiane recepty, L4 i wyniki badań. Każdy specjalista ma wgląd do historii choroby, dzięki czemu nie musicie Państwo zbierać dokumentacji z każdej przychodni. Łatwiej jest też z e-receptą. Logowanie do konta pozwala sprawdzić informacje na temat leków. Nie tylko pacjentom ułatwiają życie e recepty. Lekarz wypisujący preparat bywał źle odczytany, jeśli miał niewyraźne pismo. W tej sytuacji apteka nie mogła wydać leku. Nowoczesna technologia rozwiązała wiele problemów. Wystarczy skontaktować się z lekarzem zdalnie, a natychmiast dostępna jest recepta. Logowanie do Internetowego Konta Pacjenta umożliwia jej pobranie.

Czy zawsze jest wystawiana e-recepta online?

O zasadności wystawienia recepty decyduje lekarz. Musi widzieć potrzebę aplikowania preparatu. Jeśli jest wypisywana e-recepta. Logowanie do konta pacjenta, umożliwia jej pobranie, a każda apteka ją zrealizuje. Specjalista nie odmówi wystawienia e recepty, kiedy jest taka konieczność. Są jednak sytuacje, kiedy na konsultacje zgłaszają się osoby, chcące wyłudzić. e recepty. To zjawisko jest dość niepokojące, dlatego lekarze są bardzo czujni w tych kwestiach. Żaden nie wypisze recepty online na leki psychotropowe i nasenne, jeśli nie ma potrzeby ich zażywania. Jeśli z ankiety wynika, że pacjent ma przeciwwskazania do zażywania leku, e recepta online nie zostanie wystawiona. Odpowiada bowiem za wystawienie recepty online.

Materiał zewnętrzny